SEO ve Reklam Birbirinden farklı 2 pazarlama stratejisidir.

SEO, arama motorlarının doğal sonucunda üst sıralarda yer alarak doğrudan ilgili kelimeler üzerinden ziyaretçi çekmeyi hedeflemektedir.

Reklam ise, arama motorları ve web siteleri üzerinden banner ve metin kaynaklı tanıtımlarla gerçekleşmektedir.

Arama motoru üzerinden yürütülecek SEO ve Reklam farklılıkları aşağıdaki gibidir.

– SEO; Doğal sonuçlarda çıktığınız için Google Ads reklamlarında olduğu gibi saat veya lokasyon bazlı hedefleme yapılmaz, tüm ülke içi lokasyon ve tüm saatlerde üst sıralarda yer alırsınız.

– Gitgide bilinçlenen kullanıcılar reklam ile doğal sıralamalar arasındaki farkı anladığından, doğal sonuçlardaki sitelerin tercih edilme oranları da aynı doğrultuda artmaktadır.

– Doğal sıralamalarda en üst sırada çıkan siteler, o alanda işini en iyi yapan veya en çok tercih edilen firma olarak değerlendirilirler.

[teklif]

– Reklamlar bütçeyle eş zamanlı geri dönüş sağlar, reklam operasyonunun sonlandırılması geri dönüşlerinizi aynı anda sonlandırır. Ancak SEO uzun vadeli bir işlemdir ve sonlandırıldıktan uzun süreler sonra dahi etkisini göstermektedir.

– Reklam sadece hedef alınan kelimelerde gerçekleşirken, SEO çalışmalarında hedef kelimenin türevlerinde de etkisini göstermektedir.

– Reklamlarda hedeflemede anahtar kelime ve sektörlerde sapmalar gerçekleşebilirken, SEO çalışmalarında doğrudan hedef anahtar kelime bazlı bir çalışma yapılmaktadır.

Siz de Rakiplerinize en sert kozunuzu SEO ile oynayın!