18 Mart Şehitler Günü ile İlgili Yazı

Aşağıda 18 Mart Şehitler Günü ile ilgili yazı kısaca olarak ele alacağız.

Birinci Dünya Savaşı, dünyanın en büyük savaşlarından biri olarak tarihe geçmiştir. Dünya devletleri İtilaf ve İttifak blokları olarak ikiye ayrılmıştır. Osmanlı Devleti üzerine gelen devletler İtilaf Devletleri olarak Osmanlı’nın parçalanmasına neden olmuşlardır. Osmanlı Devleti birçok cephede vatan müdafaasında bulunmuştur.

Çanakkale Cephesi de bu cephelerden biri olarak savaş büyüklüğünde olayların yaşanmasına ve yüz binlerce kaybın yaşanmasına neden olmuştur. Çanakkale Cephesi’nde karada ve denizde savaşlar sürmüştür. 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin karada yaşandığı bir tarihtir.

Tarihe Şehitler Günü olarak geçen günde binlerce kayıp verilmesine rağmen zafer yaşanması milleti o savaş hengamesi içinde bir arada tutan en büyük kazanımlardan biri olmuştur. Şehitler Günü her yıl kutlanmakta ve o günün şehitleri ile birlikte tarihin her safhasında vatan, millet, din ve devlet uğruna canını ortaya koyup can veren şehitleri anmak için de kutlanmaktadır.

Günün anlam ve önemi şehitlerin yolunu sürdürmek, şehadeti vatan, din ve millet için arzulamak, şehitlerin yakınlarını anlamaya çalışmak gibi sosyal olgulardır. Şehadet millet olarak her ferdimizin arzuladığı bir netice olarak bizi heyecanlandırmaktadır. Tarihte 18 Mart da bu değere sahip olarak bizi ve bizi biz yapan değerleri bize hatırlatmakta ve ona göre yaşamamızı sağlamaktadır. 18 Mart hala dönüm noktası önemindedir.